چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

بخاردان شیر و درست کردن لاته آرت دو مهارت اساسی برای هر باریستا هستند. که ماهر شدن در هیچکدامشان هم آسان نیست، به ویژه اگر تازه کار باشید. اما من خبر خوبی برای تان دارم: انتخاب پارچ شیر مناسب می تواند به طور قابل توجهی کمک کند.

پارچ های شیر ( پیچر شیر ) متنوعی در بازار موجود است که در رنگ، طرح، اندازه، شکل، نوع دهانه و وزن با یکدیگر تفاوت دارند. و توسط برند های مختلف تولید و در سراسر جهان توزیع می شوند.

پس وقتی چنین انتخاب گسترده ای پیش روی خود دارید، از کجا باید بدانید که کدام پارچ شیر بهتر است؟ خب این برمیگردد به نیازتان!!

چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

الزامات اساسی

بیایید با اساسی ترین چیزی که در انتخاب یک پارچ شیر جستجو می کنیم شروع کنیم:

قطر و پهنای پیچر شیر

اول و مهمتر از همه، شما ظرفی می خواهید که به اندازه کافی پهن باشد تا اثر “گرداب” هنگام جوشیدن شیر پدید بیاید. این گرداب حباب های بزرگتر را می شکند و میکرو فوم ایجاد می کند.

برایتان سوال پیش آمده که میکرو فوم چیست؟ میکرو فوم هنگامی تولید می شود که شیر به خوبی هوا دار و به طور یکنواخت حرارت داده شود که شیری نرم، شفاف و شیرین تولید می شود. این شیر نه تنها طعمی عالی دارد بلکه دارای بافت مطلوب برای طراحی آزاد لاته آرت نیز است.

سایز

بیشتر پارچ های شیر یکی از دو اندازه،  ۲۵۰ میلی لیتر ( ۱۲ اونس ) و ۶۰۰ میلی لیتری ( ۲۰ اونس ) هستند. با این حال می توانید برای کافه تان یک پارچ کوچکتر یا بزرگتر هم پیدا کنید. در کل سطح مقطع پارچ های ۲۵۰ میلی لیتری و ۶۰۰ میلی لیتری باید یکسان باشد پس عرض پارچ اینجا مطرح نیست.

مهم ترین چیزی که باید هنگام انتخاب سایز پارچ شیرتان در نظر بگیرید این است که در واقع برای نوشیدنی تان چقدر شیر لازم دارید. وقتی صحبت بخاردادن و به کف آوردن شیر باشد، نباید پارچتان زیاد پر یا خالی باشد. اگر زیاد خالی باشد شما نمیتوانید به خوبی لوله نازل بخار را در شیر فرو برده و بخوبی شیر را هوادهی کنید، اگر زیاد پر باشد شیر هنگام جوشیدن بیرون می ریزد.

مقدار ایده آل شیر ، تا زیر  پایه دهانه پیچر قرار می گیرد، حدود یک سوم مانده به پر شدن پارچ شیر می باشد.

چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

جنس پیچر شیر

شما پارچ شیری میخواهید که از فولاد ضد زنگ (استیل) با کیفیت بالا ساخته شده باشد، به این دلیل که دمای شیر را هنگام بخاردهی ثابت نگه می دارد. به علاوه قرار است شیر را تا حدود ۷۰ درجه سانتی گراد (۱۶۰ درجه فارنهایت) گرم کنید پس ظرف هم همراه شیر گرم می شود. اگر گرمای پارچ شیر استیل آزارتان می دهد می توانید دنبال مدلی بگردید که روکش تفلون داشته باشد تا از انگشتان و دستتان محافظت کند.

چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

دهانه پیچر

گرچه باریستاهای حرفه ای می توانند هنر لاته خود را با هر پارچ شیری به نمایش بگذارند اما بعضی از طرح ها را با شکل دهانه ی خاص راحت تر می توان درآورد. با این پارچ ها راحت تر می توان یاد گرفت و ماهر شد و رقابت کرد.

اولین طرحی که بیشتر افراد یاد می گیرند قلب Heart یا لاله Tulip است. اما اگر همین را کمی ساده کنید ؛ شما در حال ریختن حباب های شیر هستید : شیری که نرم و آرام و کم و بیش به شکل گرد ریخته می شود. وقتی تازه دارد کار دستتان می آید و چیزهایی را فهمیدید ، بهترین پیچر برای ریختن فوم شیر ؛ پارچ های دهانه کلاسیک هستند که اجازه می دهند شیر به شکل گرد و روان خارج شود.

درست کردن طرح رزتا Rosseta با این دهانه های عریض سخت خواهد بود اما طرح اسلوزتا  slowsetta(که برگ های کمتر و زخیم تری دارد) گزینه بهتری است. که البته برای طراحی موج ها هم کار می کند!

از طرفی طراحی رزتا های سنتی و طرح های لاته ی ظریف (مثل قو و طاووس)  با دهانه های باریک تر و تیزتر راحت تر زده می شوند. چرا که به شما اجازه می دهد جزئیات طرح را راحت تر کنترل کنید.

انواع مختلفی از پیچرهای کلاسیک وجود دارد که برای انواع تزئین مناسب اند مثل اینکاساIncasa  یا جو فرکس. اگر می خواهید روی مساوی بودن سطوح گرد و منحنی لاته کار کنید پارچ های موتا  Mottaدهانه ای منحنی گونه تر دارند که برای لایه های قلب و لاله تان مناسب اند. پیچرهای باریستاگیر Barista Gear دهانه های نازک تر و تیزتری دارند که برای طرح های پیچیده مناسب است.

چگونه بهترین پیچر شیر را برای بخاردادن شیر و تهیه لاته آرت انتخاب کنیم

با دسته یا بدون دسته؟

اینکه پارچ دسته دار بخواهید یا بدون دسته به این بستگی دارد که می خواهید هنگام ریختن شیر، پارچ را چطور نگه دارید. بعضی ها فکر می کنند که پارچ بدون دسته انعطاف پذیری بیشتر هنگام طرح زدن به آنها می دهد. همچنین بهتر می توانید گلوی پیچر شیر را بگیرید و کنترل و دقت بهتری روی دهانه ی پارچ داشته باشید.

از طرفی باید به خاطر داشته باشید که دارید شیر را تا دمای نسبتاً بالایی حرارت می دهید. اگر می خواهید پارچ بدون دسته تهیه کنید بهتر است طوری باشد که روکش عایق دار داشته باشد.

ما در این مقاله نقاط مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم اما نهایتاً مهم ترین چیز هنگام خرید پارچ شیر این است که با آن راحت باشید!  پارچتان باید وزن، توازن و کنترل حرارت مناسب را داشته باشد. همچنین باید دقت کنید که موقع طرح زدن چقدر کنترل نیاز دارید، پارچ را چگونه نگه می دارید، چه وقت نیاز به فشار بیشتر دارید یا وقتی میخواهید دست از ریختن شیر بکشید. به تمامی این موارد باید توجه کرد.

پیچری که برای یک باریستا کار می کند ممکن است برای دیگری کار نکند. پس پارچ های مختلف را امتحان کنید، پارچ موردعلاقه تان را پیدا کنید و مهارتتان را تقویت کنید. تهیه ی پارچ مناسب اولین قدم راه در جهت بهبود مهارت بخاردهی شیر ، لاته آرت و طرح زنی روی لاته و در کل مهارت های باریستا است.

برای دانلود ویدیو کلیک کنید: دانلود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید